Włączenie OSP Łączany do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

W sobotę, 22 sierpnia 2020 r. odbyła się uroczystość włączenia OSP Łączany do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To kolejna OSP z gminy Wierzbica, która spełniła wysokie wymagania i została włączona w te struktury.

W uroczystościach wzięli udział m.in. zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu i jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Radomiu bryg. Paweł Tuzinek, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Radomiu dh Grzegorz Zawisza, starosta radomski Waldemar Trelka, wójt gminy Wierzbica Zdzisław Dulias, Przewodnicząca Rady Gminy Wierzbica Małgorzata Winiarska.

Dla druhów oznacza to nie tylko zaszczyt, lecz również spore wyzwanie. Przede wszystkim muszą być w ciągłej gotowości, dostępni do wyjazdu przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 w roku. Jest to bardzo duże wyróżnienie ale poprzedzone wielomiesięcznym przygotowaniem druhów, którzy aby spełnić ustawowe warunki podnosili swoje wyszkolenie i kwalifikacje pożarnicze.

Na strażakach będzie teraz ciążyła również o wiele większa odpowiedzialność. To właśnie oni będą stanowić główne wsparcie dla Państwowej Straży Pożarnej, w większości działań ratowniczych. W przypadku zdarzeń mniejszej rangi, będą je mogli wykonywać również samodzielnie. To oznacza o wiele więcej interwencji niż dotychczas, w trakcie których nie mogą zawieść powierzonego im zaufania.

Zdjęcia: OSP Łączany

[Best_Wordpress_Gallery id=”298″ gal_title=”WłączenieOSPŁączany”]