V Spotkanie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Radomskiego – Marcule 2022

27 sierpnia br. w Nadleśnictwie Marcule odbyło się V Spotkanie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Radomskiego.

W spotkaniu wraz z opiekunami udział brały Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Ochotniczych Straży Pożarnych: Grzmucin, Kiedrzyn, Strzałków, Makowiec, Wielogóra, Skaryszew, Wierzbica-Kolonia, Rzeczków, Cerekiew, Jastrzębia, Kłonówek, Wierzbica.

Spotkanie zostało zorganizowane pod Patronatem Honorowym Starosty Radomskiego Pana Waldemara Trelki, Nadleśniczego Nadleśnictwa Marcule Pana Tadeusza Misiaka oraz Burmistrza Gminy Iłża Pana Przemysława Burka i Przewodniczącej Miasta i Gminy Pani Agnieszki Okruty. Partnerem spotkania był Park Trampolin JumpPark i Lotnisko Warszawa Radom.

Spotkanie otworzył Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP PR w Radomiu dh Paweł Tuzinek witając wszystkich przybyłych na spotkanie. Prezes podkreślił, że Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze to ważny element pracy i organizacji Ochotniczych Straży Pożarnych, dlatego od lat wspólnie z Powiatową Rada MDP są organizowane inicjatywy dla młodzieży. Dh Paweł Tuzinek powiedział, że na zakończenie tegorocznych wakacji, po przerwie pandemicznej, zostało zorganizowane kolejne spotkanie, które skierowane było nie tylko dla MDP ale także dla ich opiekunów. Była to forma spotkania bezpośredniego, nauki wraz z wymianą doświadczeń i integracji młodzieży.  

Na początku dla młodzieży odbyła się lekcja edukacyjna w  Arboretum Nadleśnictwa Marcule, w którym zgromadzono ponad 600 gatunków drzew i krzewów rodzimego pochodzenia oraz całej strefy klimatu umiarkowanego. Ogród w swych założeniach spełnia trzy podstawowe zadania: edukacyjne, społeczne i naukowe.

Następnie młodzież przystąpiła do kolejnej atrakcji  sobotniego spotkania, czyli gry terenowej. Po przedstawieniu przez Przewodniczącą Powiatowej Rady MDP dh. Agatę Tkaczyk zasad zabawy, młodzież udała się w 9 grupach na trasę marszobiegu. Gra polegała na wykonaniu 10 zadań na 7 kilometrowej trasie oraz odnalezienie schowanych wskazówek, w których ukryte były kierunki dalszego marszu.

Zadania miały charakter edukacyjno-szkoleniowy i zawierały takie elementy jak: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc, rozwijanie linii wężowych, rozwiązywanie zagadek i testów z bezpieczeństwa pożarowego oraz mnóstwem fajnych zgadywanek, które zostały przygotowane przez członków Powiatowej Rady MDP powiatu radomskiego.

Młodzi Druhowie świetnie sobie poradzili i udowodnili, że potrafią prawidłowo oceniać i umieć zachować się w sytuacjach kryzysowych, umieją zdobywać nowe umiejętności poznawania swoich słabych i mocnych stron oraz zdobywania nowych przyjaźni i integrowania się ze sobą. Po powrocie na każdego czekała kiełbaska prosto z grilla.

Na zakończenie z rąk zaproszonych gości wszystkie drużyny otrzymały pamiątkową statuetkę, a wszyscy uczestnicy spotkania drobne upominki.

Do zobaczenia za rok 🙂

Zdjęcia: uczestnicy spotkania i opiekunowie MDP.