42. Finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej “Młodzież zapobiega pożarom”

W dniach 31 maja – 2 czerwca 2019 roku w Złotym Potoku koło Częstochowy odbył się 42. Finał Centralny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.  Nasze województwo, a zarazem powiat radomski w I grupie wiekowe reprezentował Szymon Marczak – uczeń Szkoły Podstawowej w Suskowoli.

Finał składał się z 3 części. W pierwszym etapie – eliminacjach pisemnych, uczestnicy turnieju zgodnie z regulaminem mieli za zadanie rozwiązanie 40 pytań testowych. Następnie 5 najlepszych osób, które uzyskały największą liczbę punktów w poszczególnych grupach wiekowych zakwalifikowały się do II etapu – finału, na który składały się 2 części – praktyczna i ustna. Część I finału obejmowała 3 zadania praktyczne z zakresu ratownictwa medycznego, taktyki działań gaśniczych i wyposażenia technicznego. Ostatniego dnia turnieju odbyła się druga część finału turnieju tzn. pytania ustne, po której Jury wyłoniło zwycięzców 42 edycji turnieju. Finalnie okazało się, że Szymon Marczak zajął 5 miejsce.

W międzyczasie młodzież  zwiedziła również Nadleśnictwo i Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku oraz część Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Nagrody wręczali m.in.: dh Waldemar Pawlak Prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP oraz nadbryg. Jacek Kleszczewski – Śląski Komendant Wojewódzki PSP.

Gratulujemy Szymon tak wspaniałego wyniku. Dziękujemy Ci, że tak bardzo dobrze zaprezentowałeś się podczas Finału. Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni. Dziękujemy również rodzicom za trud, jaki włożyli w przygotowanie Szymona do Finału. Cieszymy się z tak wysokiego poziomu wiedzy naszego reprezentanta. Mamy nadzieję, że za rok będzie również wysokie miejsce, jak nie najwyższe 😉